Tenerife, ostrov mnoha tváří … <3

Tenerife je největším a nejlidnatějším ostrovem Kanárských ostrovů (dalšími jsou Fuerteventura, Lanzarote, Gran Canaria, La Palma, La Gomera a El Hiero). Náleží ke Španělsku a tím Evropské Unii, tudíž měnou je Euro. Ačkoliv ho geograficky řadíme do Afriky. Díky stabilnímu klimatu a příjemným teplotám po celý rok tak patří k vyhledávaným turistickým destinacím.

Každý z ostrovů má rozhodně co nabídnout. My se tentokrát rozhodli pro Tenerife z důvodu jeho obrovské variability. Pokud cestujete na jih ostrova, tak můžete očekávat počasí, které vás jistě nezklame a to slunečno a teplo. Díky tomu je krajina na jižní polovině ostrova spíše suchá. Sever ostrova je naopak zelený s krásnou přírodou díky častějším srážkám. Než jsme vyrazili na dovolenou, pročítala jsem nejrůznější blogy a články o Tenerife a je vcelku zajímavé, že jsem se skoro všude dočetla, že jestli cestujete na Tenerife, tak byste určitě měli zvolit jih ostrova. Dovolím si s tím tak úplně nesouhlasit. Hodně totiž záleží, jak si člověk dovolenou představuje a co od ní očekává.

Jih ostrova

Ano, pokud milujete luxus a rádi si za něj zaplatíte, chcete mít jistotu jen slunečného počasí a bezvětří a hodláte dovolenou trávit více či méně na pláži nebo u bazénu, tak určitě jih. Avšak počítejte s tím, že jsou pláže v jižní polovině ostrova sice opravdu krásné a udržované, ale taky neskutečně přeplněné. To nemluvím o situaci s parkováním. Bylo opravdu náročné najít volné místo. Také se připravte na prodavače šátků a všeho možného, kteří procházejí pláže a stokrát se vás ptají, jestli nechcete něco koupit, což já osobně hodnotím jako hodně nepříjemné až otravné. Jak jsem již zmínila, ubytování je převážně luxusní, což se samozřejmě odráží i na ceně. Díky vysoké koncentraci turistů je na jihu dražší vlastně vše, nejen ubytování, ale i restaurace a obchody. Vybrat si můžete ze světlých i tmavých pláží (pláže s černým pískem jsou díky sopečnému původu ostrova a na světlé pláže byl písek dovezen ze Sahary, nejsou na Tenerife původní). Avšak musím přiznat, že pokud si odmyslíte tu hromadu lidí, pláže jsou opravdu krásné a moře čisté a teplé. 

Česká restaurace na jihu

Pokud se vám dokonce zasteskne po českém pivu nebo třeba pravé české svíčkové omáčce s domácími knedlíky, nemusíte zoufat. V oblasti Adeje se nachází příjemná česká restaurace/hospoda „Orange Cafe“ s krásným výhledem na moře a milou obsluhou. Nábízejí jak španělské speciality a čerstvé mořské plody, tak i české dobroty. Moc jsme si pochutnali. Jen kousíček od této restaurace, pokud jen obejdete útes, se nachází opravdu nádherná menší pláž, která nás okouzlila asi nejvíce z těch jižních „luxusních“ (nebo, že by to bylo díky výborné slivovici, kterou jsme si dávali s majitelem a dalšími českými a slovenskými hosty? :-D). 

Sever

Nás osobně však spíše nadchl sever ostrova a to nejen díky zelené přírodě. Setkáváte se více s místními lidmi než turisty, je tam větší klid, teploty podobné jako na jihu (pokud mluvíme o pobřeží), jen častěji pod mrakem, co jsme vypozorovali. Ale na koupání bezva. Samozřejmě, že v horách a vnitrozemí teploty klesají mnohem níže než na pobřeží. V jeden den se koupete na pláži při 27°C a když popojedete jen pár kilomentrů v tu samou dobu do hor a lesů, teplota může být třeba 18°C, to bylo neuvěřitelné. V zimních měsících je dokonce na nejvyšším vrcholu Tenerife Pico de Teide (sopka) sníh a na pobřeží teploty vhodné ke koupání.

Pláž v Mesa Del Mar


Anaga

Pokud přijedete na severu na pláž, nemusíte 200x objíždět blok než zaparkujete a zkrátka zaparkujete, kde chcete. Nemačkáte se na pár centimetrech s tisícem dalších lidí. V obchodech je levněji, ubytování je také levnější než na jihu, zkrátka větší relax a pohoda podle našeho názoru. Ale každý má samozřejmě jiné preference. Jelikož ostrov lemuje téměř po celém obvodu dálnice, můžete být ze severu na jihu téměř za jednu hodinu. Je pravdou, že na severní části ostrova není tak velký počet písečných pláží, což ale skvěle vynahradí přírodní bazény s mořskou vodou, vytvořené přírodně ze skal na pobřeží a nebo vybudované uměle. Díky vlnám a přílivu a odlivu se v nich stále obměňuje voda. Téměř v každém městečku na pobřeží na severu takový je. Jmenují se „Piscina natural“ nebo „Charco“, pokud budete hledat v mapě. Ty se nám líbily asi nejvíce. Průzračná voda, ležíte na skále a pokud fouká vítr, je to velká výhoda oproti písečným plážím. Nesnáším totiž deku a ručník plný písku :-).

Písečné pláže na severu jsou tmavé, pouze jedna je světlá (nedaleko hlavního města Santa Cruz de Tenerife)- Playa de las Teresitas.

Na většině pláží a přírodních bazénech najdete veřejné sprchy a toalety. Díky povětrnostním podmínkám na severu zde naleznete spoustu míst a pláží perfektních na surfování. Zejména na samotném severním cípu ostrova. 

Punta del Hidalgo

El Pris
Charco del Guincho


Bajamar

V albu s fotkami z Tenerife, které jsme sdíleli na facebookové stránce kamajak.cz jsem zmínila, že tento článek bude hlavně pro budget cestovatele. Máme totiž pár tipů, jak ušetřit a přitom vidět maximum z ostrova. Na této dovolené jsme se totiž vydali hóóódně za hranici naší komfortní zóny a tak trochu se vrátili do studentských let. Musím říct, že až na pár opravdu pikantních příhod, ke kterým se dostanu, to rozhodně stálo za to.

Letenky a doprava – půjčení auta

Pokud koupíte letenky s předstihem, vyjdou opravdu levně. Jen tak pro příklad vezměme prosinec (v tuto chvíli to znamená 2 měsíce předem), 2 týdny pobyt, 1 osoba. Z německých letišť jsem teď zběžně našla 58Euro zpáteční let z Kolína nad Rýnem, přímý let Ryanair (+cca 20Euro za velké zavazadlo pokud vám nestačí příruční). Z Mnichova 110Euro přímý zpáteční s Eurowings. Z Drážďan s Germania, 299Euro zpáteční přímý. Z Kattowitz například 105Euro přímý zpáteční let. Z Prahy například Smartwings 306Euro přímý zpáteční. Když člověk pohledá a nevadí mu například přestupy, jistě najde i levnější nabídky. A ty ceny se mění každou chvilku. Z Německa je délka letu trochu přes 4 hodiny a z Prahy něco přes 5. 

Naše přípravy pokračovaly tím, že jsme si na celý pobyt předem objednali půjčení auta. Po přečtení pár diskuzí jsme zvolili půjčovnu CICAR, přímo na jižním letišti a byli jsme opravdu spokojeni. Nemuseli jsme zastavit kreditní kartu a platili jsme až na místě. Vše bez zbytečné administrace a protahování a závěrečné buzerace za každý škrábaneček. Mezinárodní řidičák nepotřebujete, stačí vám český. Na 12 dní nás auto vyšlo na 160Euro (včetně maximálního pojištění, co bylo možné), se základním pojištěním to bylo cca 60Euro u jiné společnosti, jestli si pamatuji dobře. Nejspíš extra pojištění nebylo potřeba, jezdí se vpravo, cesty jsou udržované a přehledné, lidé se na silnicích chovají povětšinou zodpovědně, ne jako v Indonésii a podobně :-)), ale člověk nikdy neví. Doporučuji si pořádně prostudovat podmínky předtím, než si ho objednáte. My si zabookovali Fiat500, to nejmenší co šlo. Avšak v podmínkách je většinou napsané *nebo podobné. My nakonenec dostali Seat Leon za cenu malého auta, za což jsme nakonec byli vděční. Nejen proto, že si Aleš oddychl, že nebude muset řídit nedejbože růžového Fiátka, kdyby taková barva na nás padla :-), ale hlavně to bylo mnohem pohodlnější.

V low cost stylu

S sebou jsme měli sbalený stan, nafukovací karimatky a spacáky. Na Tenerife a jistě i na ostatních ostrovech jsou totiž státní kempy, které jsou zadarmo. Musíte si je však zarezervovat předem na stránkách www.centralreservas.tenerife.es v sekci Acampada. Je to španělsky, ale hodně intuitivní. Tuším, že se rezervace dá udělat až 3 měsíce před vašim plánovaným příjezdem. Ale pozor, nejedná se o žádné luxusní kempy, ale spíše o místa v přírodě, kde je povoleno stanovat, pokud máte potvrzenou rezervaci. Kempy objíždí lesníci a povolení kontrolují. Tyto kempy jsou většinou v horách a lesích. V blízkosti těchto kempů jsou většinou takzvané rekreační zóny, kde bývají toalety, někde i sprchy, tekoucí voda a místa na grilování. Dřeva je v lesích dost. Ale jelikož jsou sprchy téměř u každé pláže (i vnitřní sprchy, kde se můžete umýt sprcháčem a šamponem, nejen venkovní na pláži), sprchovat se můžete tam. Většinou jsou zadarmo, max za 60 centů. Pouze studená voda, ale jelikož je tam teplo, tak to nevadí. Toto je ale opravdu pro někoho, kdo má kempování rád a nemá problém opustit svou komfortní zónu. Avšak ne do každého kempu je možný vjezd normálním autem, což jsme bohužel zjistili až během pobytu. Do některých oblastí a kempů se totiž dostanete jen Jeepem nebo přinejmenším SUV-čkem. Takže si předem vybranou oblast prostudujte alespoň na mapách.

To že jsme se do kempu jeden večer nedostali, nás donutilo improvizovat a zjistili jsme, že nakonec nejpohodlnější (v rámci kempovacích možností) pro nás bylo spát vzadu v autě. Například ten Seat Leon byl dost velký na to, aby se vzadu po sklopení sedaček vyspali 2 lidi (pokud nemáte 2 metry). nakonec jsme si tuto variantu oblíbili i proto, že jsme pořád nemusili balit stan. Spaní bylo připraveno asi za 2 minuty 🙂 a spát jsme mohli kdekoliv jsme chtěli. Stačilo zajet za město, někam k pláži, k lesu a bylo. Několikrát jsme spali u rekreační zóny, kde jsme večeřeli (grilovali) a ráno zase snídali. Je tam zákaz kempování a člověk se v ní může zdržovat jen po dobu denního světla, ale tím, že jsme spali v autě jsme vlastně pravidla neporušovali. A k tomu nás lesní hlídač několikrát viděl spát v autě a nic nám neřekl. Pokud po sobě uklidíte a neděláte nepořádek, nerušíte v noci zvěř a jdete skutečně spát po setmění, respektive nikde tam nesvítíte a nehulákáte, tak vás nejspíš nikdo nevyhodí, podle našich zkušeností. 

Po sklopení sedaček vznikla úplně rovná a dostatečně dlouhá plocha pro 2 lidi

Takže se dá strávit dovolená na Kanárských ostrovech i tak, že nemusíte zaplatit vůbec nic za ubytování a procestovat si celý ostrov. Dalo by se i bez auta. Téměř všude se dostanete autobusem (až na některé kempy) a nebo pěšky, ale na to by člověk potřebovat hodně času. A jídlo v supermarketech stojí podobně jako v Čechách. Grilovat můžete v rekreačních zónách nebo kempech. A i když si občas zajdete do restaurace, tak vás to nezruinuje, jelikož ani jídlo v restauracích tam nevyjde draze. Zejména v menších městečkách dál od turismu :-). Přespávání v autě je pro otrlé a mladé, ale v kempech se stanem by to šlo určitě i s dětmi. 

Na kolik nás to vyšlo?

Příklad kalkulace pro 2 osoby, nenároční cestovatelé, bez letenky, 12dní, Tenerife: Půjčení malého auta cca 160Euro s full insurance (60Euro bez extra pojištění) 40Euro celkem benzín, denně cca 20Euro za jídlo pro 2, pokud budete nakupovat jen v supermarketu a připravovat si jednoduchá a obyčejná vlastní jídla, ubytování zadarmo v kempech (upřímně, stan šlo postavit taky kdekoliv a pokud si člověk po sobě uklidil a brzy zmizel, tak to nikdo neřešil, ale nabádat k tomu nechci). Rekreační zóny a kempy zadarmo byly zřízeny zřejmě právě proto, aby se zamezilo ničení přírody a případným pohromám jako třeba požárům. To máme 440Euro s autem s extra pojištěním pro 2 a nebo 340Euro s autem bez pojištění. Řekněme včetně veškerých výletů- cestování po ostrově (benzínu) a vlastnoručně připravovaného jídla cca nějakých 4.500-6.000Kč na osobu za 12 dní cestování po ostrově a kempování včetně jídla. Pokud si nepotřebujete vyvářet, tak klidně i méně. Pokud si s sebou dokonce vezmete udici a jídlo si nachytáte sami, tak to může být třeba i nula nula nic :-). Takže jde to i takhle :-). A abych nezapomněla, v lesích na Tenerife dokonce rostou houby a to i praváci! Což mi přišlo taky hodně zajímavé. 

Samozřejmě toto není pro každého a ani my si nevydrželi vařit každý den. V restauraci (na severu) zaplatíte průměrně 20-30Euro za „normální“ oběd pro 2. Samozřejmě pokud si vystačíte s fastfoodem, tak jen pár Eur.

Zážitek jako z hororu 😀

Slíbila jsem, že přidám jeden „pikantní“, možná spíš trochu děsivý zážitek, ale doufám, že vás tím od kempování neodradím :-).

Jednu noc jsme přespávali ve stanu poblíž pláže oblíbené surfaři na úplném severním cípu ostrova, kam se člověk dostane klikatou cestou pohořím Anaga. Opět daleko od klasického turistického ruchu. V okolí kotvilo jen pár hippiesáků s dodávkami upravenými na kempování, surfaři a jeden stan s postarším párem. Naše místo bylo perfektní a výhled ze stanu na moře prostě dokonalý. Večer jsme poseděli u ohýnku na pláži, romantika jako blázen, k večeři jsme si připravili bagetu s tuňákem a salátem. Odpadky jsme schovali do tašky ke stanu, že hned ráno až vstaneme s tím zaskočíme do kontejneru. Zbytek jídla (jakože další dvě čerstvé bagety a ovoce na snídani) schovávám do tašky dovnitř stanu.

V noci rachot, něco se hrabe v odpadcích. „Sakra, nějaké myši. Razhrabou ty odpadky. Měla jsem to odnést do koňťáku rovnou, ráno to bude roztahaný všude a budu to muset uklízet! Ach jo“. Jak naivní představa o nejhorší možné variantě (jakože roztahaných odpadcích) to byla jsem zjistila jen o pár hodin později… Když mě vzbudilo, jak po mé pravé ruce cosi leze a zachytává se to drápky mé kůže, aby TO nespadlo! Jelikož byla brutální tma, jen jsem vyskočila a zařvala.

„TO něco“ ze mě seskočilo a zmizelo. „Lásko??? Myslím, že ve stanu je nějaké zvíře!!!“. Musím se smát jak to teď zní a co si asi chudák Aleš musel uprostřed noci myslet. „Cože?? Jaký zvíře?? Jak by se sem dostalo???…“ Nahmatala jsem baterku a rozsvítila. Ve stanu byla obrovská díra a bageta v tašce uvnitř stanu byla celá ohlodaná…opakuji obrovská díra, protože vím, jak vypadá dírka od myšičky a tohle rozhodně myšička nebyla :-D.

Do teď nevíme, co to vlastně bylo a ani to radši vědět nechceme. Jelikož už jsem stejnak nemohla usnout, povídala jsem Álovi zajímavosti o tom, jak jsou například potkani velmi chytří a vynalézaví. Než znovu usnul, uzavřel tuto šílenost větou, „tak to nejspíš byla krysa, potkan by si rozepl zip“… :-D.

Přemnožené řasy vs média

Měla bych taky možná zmínit, že médii v Čechách i v Německu probíhaly celé léto záběry přemnožených řas na Kanárských ostrovech. Podle všeho, co jsme četli a viděli v TV před naším odjezdem jsme očekávali, že snad musíme dorazit do nějaké obrovské žumpy. Pravdou je, že jsme nic ani nezaznamenali a koupali jsme se všude. Taky jsme se pak od lidí žijících na Tenerife dozvěděli, že je to běžný sezónní jev a občas se to přihodí, pokud se moře více ohřeje. Žádný důvod k panice a jak říkám, člověk si toho ani nevšimne. Ale nejsem odborník, možná, že by mohl mít člověk nějaké problémy, třeba vyrážku, nevím a rozebírat to tady nehodlám.

Pár ponaučení závěrem

Tahle dovolená se hodně moc lišila od těch, co jsme doposud absolvovali a dost nás bavila. Denně tolik nových zážitků a taky pár ponaučení. Jakože, nenechávej jídlo ve stanu a nespoléhej, že se k tobě nic dovnitř nedostane :-D. Že se plody kaktusů netrhají holýma rukama (že mají miniaturní pichláčky, které nejsou vidět a z prstů je nedostanete!!! :-D), což ty koupené v krámě už nemají! Kdo by to čekal, zrada :-D.. V neposlední řadě ponaučení, že kefír a vedro nejdou úplně dohromady :-D.

V každém případě jsme nestihli prozkoumat všechna místa a už teď se těšíme na další příležitost. Pokud vás během dovolené nebaví jen ležet na pláži nebo u bazénu, projeďte si autem Kanáry a určitě nebudete litovat. Tenerife je opravdu krásné, ať už si vyberete jih či sever. Obě oblasti jsou nádherné, každá tím svým způsobem. Jsem si naprosto jistá, že i ostatní ostrovy musí být kouzelné, tak snad někdy příště :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *