Co se vánočních svátků týče, Španělsko je celkem unikátní zemí. Ani sami Španělé kolikrát přesně nevědí, jak to vlastně o klasických španělských Vánocích chodí. Ptali jsme se několika známých, kteří pocházející z různých částí země. Každý znal trochu jiné zvyky a tradice. Musím říci, že u některých jsme doslova brečeli smíchy a ještě dlouho jsme nemohli uvěřit tomu, že to opravdu myslí vážně…
Asi největší událostí španělských Vánoc je slosování Národní loterie (Lotería national). Ano, je to tak. Vánoční loterií žije celé Španělsko a řadí se k nejvýznamnějším na světě (co se výše výhry týče, tak i oblíbenosti u lidí). Los si můžete koupit už od srpna. Pak už jen zbývá čekat na to, jaká čísla budou vylosována. V našem okolí jsou i tací, kteří do losů investují i několik tisíc eur každý rok a dle jejich slov na tom nikdy netratili.
V různých oblastech Španělska nosí dárky někdo jiný. Děti dostávají dárky o Vánocích i dvakrát (někde dokonce i třikrát). Mohou je přinést například uhlíři Apalpador nebo Olentzero, v jiné oblasti zase postava jménem Esteru. Další figurou zakomponovanou do vánočních svátků je Papa Noel, který je něco jako Santa Claus. Někde nosí dárky až v lednu Tři králové- Los Reyes Magos. Během svátků se i ve Španělsku setkáme s tradičními vánočními trhy, betlémy a výzdobou. Zejména živé betlémy před kostely, kterým se říká „representacion“ jsou překrásné.
Nás však asi nejvíce zaujal „Kakánek“- Caga Tió (nebo Tió Nadal), který Vám dárky nakaká a to doslova! Ne, to opravdu není vtip, pojďme se na tuto tradici z Katalánska podívat trochu detailněji.
Vše začíná již v půlce prosince, kdy si rodina přinese domů nějaké pěkné větší poleno, nebo kus dřeva. Namalují či nalepí se mu oči, úsměv a nasadí čepice zvaná barretina. Tím se z něj stane ten pravý Tió, Kakánek. Následně se přes tento kus dřeva přehodí deka. Po několik dní děti nosí Kakánkovi jídlo pod deku a krmí ho. Když ho totiž budou pořádně krmit, je to záruka mnoha dárků. Na Vánoce 24. nebo 25. prosince se u kouzelného dřeva sejdou všechny děti a každý z nich má v ruce proutek. Přes deku Kakánka bijí proutkem, mají zavřené oči a zpívají u toho písničku ve smyslu, že když ho tak dlouho krmily, on jim teď musí nakakat spoustu dárků. Pod dekou se pak záhadně objeví dárky, ze kterých se děti samozřejmě radují.
24. prosince se ve Španělsku jmenuje Nochebuena („dobrá noc“) a je to vlastně předvečer hlavního svátku, Día de Navidad („vánoční den“). K večeři Španělé připravují v různých částech země různé pokrmy. V některých nadívaného krocana, ryby, mořské plody, jejich typickou šunku a další. V jiných částech Španělska se podává kůzlečí nebo jehněčí pečeně a spousta zeleniny. Oblíbenými sladkostmi jsou nugát nebo marcipán. Hodně se pije, zpívá i tancuje.
Další zajímavou postavou španělských vánočních tradic je Caganer,tedy další „Kakánek“. Zvláštní tradice v tom Španělsku, že? 🙂 Je součástí katalánských betlémů. Je to skutečně postavička vykonávající potřebu. Zřejmě má symbolizovat hojnost a úrodnost půdy (pohnojených polí) a štěstí v novém roce. Ten pravý Caganer má bílou košili a červenou čapku, ale jako suvenýr můžete najít i známé herce nebo sportovce v kakající pozici.
28.prosinec je takzvaný Día de los Santos Inocentes (Den svatých nevinných). Symbolizovat měl den, kdy Herodes údajně nechal vyvraždit novorozené syny. V dnešní době jde však o svátek veselý a lidé si ze sebe navzájem tropí legraci. Asi jako my na Apríla.
Silvestr, Noche vieja, začíná rodinnou večeří. Oslava se poté přesouvá do restaurací a barů. Zde se lidé scházejí s přáteli. O půlnoci se shromáždí buď na náměstí, u kostela nebo doma u televize (ta přenáší odbíjení hodin na madridském náměstí Plaza del Sol) a sledují hodiny. S každým úderem se musí sníst jedna kulička hroznového vína, což zaručuje štěstí v následujícím roce.
Tři králové pak v lednu přijíždějí vítat Ježíška na koních, velbloudech či slonech, oslavují jeho narození a rozhazují sladkosti. Děti nechávají za dveřmi botu a Kašpar, Melichar a Baltazar jim do ní v noci z 5. na 6. ledna nadělí dárky.
Tradic a postav je ve Španělsku spousta, některé normálnější, některé opravdu trochu šílené. Zajímavý je také Home dels nassos (nosatý pán s 365 nosy) a jeho přítelkyně Dona de les orelles (ušatá paní). Mají tolik nosů a uší, kolik dní právě zbývá do Nového roku. Přesně na Nový rok má tedy nosatý pán jen jeden nos a paní má jen dvě uši přesně 30.12. Spatřit je můžete pouze v těchto dnech.
A jak se slaví Vánoce na takových Kanárech? No asi takhle 🙂 I v prosinci jsou totiž denní teploty kolem 25°C.
Na závěr nám nezbývá nic jiného, než Vám popřát, abyste letošní svátky zvládli bez stresu a v pohodě, ať už je budete slavit kdekoliv. ¡FelizNavidad y Próspero Año Nuevo! (VeseléVánoce a úspěšný nový rok!)
Zaujalo nás to ještě jsme to neslyseli a dost nad to pobavilo.
Ano, to nás také 😀
Letíme do Barcelony 25. 12. Docela jsem zvědavá. Stihneme ještě i Málagu, takže z více částí, více úhlu pohledu 👍