Národní park Albufera, Španělsko

Albufera neboli „Malé Moře“ je jezero se sladkou vodou, které najdete na východě Španělska, jen pár kilometrů jižně od města Valencie. Je součástí stejnojmenného národního parku Albufera, který mimo jezero zahrnuje také vesnice Pinedo, El Saler, El Palmar a Perellonet, okolní mokřady a zemědělské oblasti. Přitahuje návštěvníky z Valencie i celého světa pro své pláže, pozorování ptáků a jídlo.

Kdysi dávno bylo jezero součástí moře, ale působením přírodních sil došlo k jeho oddělení a vzniku laguny, do které říčky a zavlažovací systémy časem přivedly sladkou vodu. Stala se útočištěm rozmanitých druhů ptáků, kteří zde hnízdí po celý rok ale také těch stěhovavých. Celkem zde bylo identifikováno kolem 340 druhů.

Hlavní význam oblasti pro člověka spočívá zejména v rybolovu a také pěstování rýže. Kolem jezera najdete nespočet rýžových polí, která taktéž nabízejí útočiště a potravu mnoha druhům ptáků. Sazeničky rýže musí být většinu svého vegetačního období ponořené pod vodou, takže okolní pole jsou téměř celý rok zatopená. Když je bezvětří, jezero a okolní rýžová pole připomínají obrovské zrcadlo. Ten pohled doslova bere dech.

Do zmiňovaných městeček v národním parku se bez problémů dostanete z Valencie městskou hromadnou dopravou a to za „pár korun“. Zejména El Palmar stojí za návštěvu. Téměř na každém rohu najdete nabídky na projížďky loďkou po jezeře. Pokud vyčkáte na projížďku až do západu slunce, nic tak krásného jste pravděpodobně nezažili (a nebo dlouho ne ;-)). Můžete navštívit typická rybářská obydlí „barracas“ a španělské zahrádky, ve kterých se zastavil čas. Nespočet restaurací láká na španělské speciality. Tato oblast je vyhlášena jak jinak než pokrmy z rýže, mořskými i sladkovodními rybami, mořskými plody a tradičními tapas. Chybu neuděláte ani když si objednáte jejich vynikající ovocnou Sangrii, domácí víno nebo pivo.

El Saler, Perellonet, El Perelló a další vesničky pokračující až do oblasti Cullera nabízejí krásné dlouhé pláže, na kterých se při vhodných podmínkách také surfuje a kituje. Slunce a palmy Vás doprovázejí nekonečně dlouhými promenádami lemující pobřeží. Restaurace a bary, kde už od rána posedávají Španělé se sklenkou vína či sangrie, lákají svými vůněmi.  Slabý vánek a šplouchání vln dokonale vykresluje tu pravou španělskou atmosféru. A i když máte náhodou pocit, že někam spěcháte a nebo něco nestíháte, zastavíte se a necháte se unést tou pohodou kolem, protože zítra je taky den :-), jak by odvětili Španělé s úsměvem… „mañana“…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *