Nemoci a očkování na Bali

Dlouho jsme s očkováním váhali, hodně jsem o tom četla a nakonec jsme si nechali naočkovat žloutenku A a B (ta se hodí asi všude), tyfus a vzteklinu. Vzteklina nejspíše potřeba nebyla. Stejně se doporučuje navštívit doktora, pokud Vás nějaké zvíře pokouše, ač jste očkovaní nebo ne. Nějaké procento tam stejně zůstává. Málem mě ale pokousala opice v lese, když jsem se jí snažila zabránit ve vykrádání našeho batohu. Velmi obratně rozepínala zipy u kapes :-), ačkoliv jsme byli ujištěni, že opice v lese rozhodně batohy otevírat neumí. Nehledě na to, že toulavých psů na ostrově také nebylo málo. Ale nebyli agresivní, jen tak si tam pobíhali po plážích a po městě. Byla jsem ale nakonec ráda, že jsme se očkovat nechali.

Jako další bych zmínila, že pokud nehodláte jíst pouze v luxusních restauracích a chcete vyzkoušet třeba jídlo na trzích, ve Warungách a v pojízdných stáncích, vakcína proti té žloutence a tyfu také není od věci. Přeci jen ta hygiena je tam trochu jinde než u nás a bylo hodně momentů, kdy jsem byla ráda, že očkovaní jsme.

Voda by se měla pít jenom balená a je dobré si v obchodě zkontrolovat, zda jsou lahve skutečně uzavřené (a tím s původním obsahem). Zuby jsme si čistili vodou z kohoutku celé 3 týdny a žádné potíže jsme neměli. Led do drinků jsme si nedávali a čerstvé ovocné džusy z Pojezdných stánků jsme raději nepili (nebyli jsme si jisti, zda jsou míchané s balenou vodou nebo s vodou z kohoutku). Ale vypadaly tak úžasně! 🙂

Komárů bylo hodně po ránu a hlavně večer. Měli jsme jich hodně i na pokoji. Přestože jsme používali tablety do elektriky, které odpuzují hmyz. Stejně jsme každé ráno byli poštípaní :-/. Ložnice byla dost velká a jedna tableta v elektrice zřejmě na velikost místnosti nestačila. Je asi dobré se mazat repelentem i na noc a přes den se například pokusit vyhnat komáry pomocí klimatizace, pokud máte k dispozici. Bála jsem se horečky Dengue, poštípaní jsme byli opravdu hodně za dobu pobytu, ale jsme již nějakou dobu zpět a zatím to s námi vypadá dobře. Snad to nezakřiknu. Repelent OFF ve spreji se dá koupit na Bali přibližně za 60Kč (32tis IRP) v každém minimarketu, v supermarketu bude určitě ještě levnější. V lékarně a větších obchodech prodávají také repelent Soffell ve formě krému, stojí polovinu a dokonce i příjemně voní. 

Pokud Vám v článku něco chybělo, prosím o komentáře. Ráda doplním :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *