Orientační ceny na ostrově Bali

Na Bali je velmi levně! Takže pokud seženete letenku nebo  dovolenou včetně ubytování za dobrou cenu, nemusíte mít strach, že utratíte „majlant“ za jídlo a cestování po ostrově. Důležité je o cenách smlouvat a to se týká hlavně transportu, nabízených služeb, oblečení ve stáncích, suvenýrů… (ne v supermarketech samozřejmě, tam je cena pevně stanovena)..

Najíst se můžete za cca 30-40Kč v tzv Warungách (něco jako kiosky nebo jídelny). V restauracích jsou ceny vyšší, ale pořád je to levnější než v ČR. Například v centru Sanuru se denně pořádá trh, který začína cca v 17hod odpoledne a tam se můžete velmi levně a dobře najíst. Místní tam ve stáncích nabízejí jídlo, které připravují doma či přímo na místě. Co jsme si také oblíbili, byly Warungy, kde jste si vybrali na váhu mořské plody za syrova, které zrovna ten den nalovili a oni vám je ogrilovali. Například v Sanuru přímo u pláže jsme našli jeden, kde cena za 100g mořských plodů (záleželo zda krevety, garnely, chobotnice, krabi, ryby, langusty,..) se pohybovala od 8tis-16tis IRP (15Kč-30Kč), což ta nejvyšší cena byla za langustu. Zde jsme byli na jídle opravdu mockrát. K tomu velká porce rýže stojí 5tis IRP (cca 9Kč). 

Voda 1,5 litru v supermarketu stojí cca 2.5tis IRP (4,50Kč), ve stáncích a minimarketech 4tis-10tis IRP. Taky na nás v jednom stánku zkoušel pán 60tis IRP za láhev s vodou, takže být opatrní! Ovoce velmi levné. Banány s opravdu banánovou chutí 🙂 a velmi levná papája, melouny.. Sýry mají jen ve větších supermarketech a hodně drahé. Alkohol dražší. Je lepší si nějaké lahvinky vzít s sebou. Pivo v supermarketu třetinka 16tis IRP, v restauraci 20-25tis IRP. Pivo 0,650ml (klasické velké pivo) v restauraci 30-35tis IRP, v supermarketu tuším cca 27tis IRP. Na tvrdý kolkovaný akohol jsme nekoukali. Myslím, že láhev vína jsem zahlédla v supermarketu za 180tis IRP, tu nejlevnější. S jejich alkoholem Arak bych si dávala pozor, je poměrně levný, ale četla jsem, že se na Bali hodně lidí otrávilo methanolem. Raději jsme to nepili. To platí, i když si dáváte míchané koktejly, do kterých se  tento alkohol přidává.

Vyplatí se určitě navštívit větší supermarket. Je jich po ostrově mnoho. Například v Sanuru (určitě i jinde) je Hardyho supermarket (Hardy´s), kde najdete vše od potravin, přes velmi levné oblečení, parfémy a suvenýry. Koupila jsem si na začátku pobytu šortky ve stánku. Z 250tis IDR se mi je podařilo usmlouvat na 100tis IDR a byla jsem tak spokojená, jak jsem to dobře usmlouvala.. za pár dní jsem je našla v supermarketu u Hardyho za 25tis IDR (45Kč) :-). 

Článek pokračuje zde

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *