Dovolená v Egyptě & Kam to spěje

Dovolená v Egyptě během vánočních svátků a Silvestra byla skvělou volbou. Jednoznačně jsme si nabili baterky pro vstup do nového roku. Počasí přálo, nemůžu říci, že bylo horko, ale řekněme dostatečné teplo na koupání a šnorchlování. Denně kolem 23°Ca slunečno.

Coral Bay voblasti Šarm aš-Šajch nabízí nádherné šnorchlování, opravdu krásný korál,pěknou a čistou pláž a spoustu vodních i pozemních aktivit. Taky bary a restaurace. Zajímavostí této zátoky je plovoucí molo, které se pohybuje podle vln a vy si tak připadáte, jako byste pluli po moři. Součástí mola jsou dva bazénky se sítěmi, kde můžete mít svoje děti pěkně pod kontrolou a přitom se budou koupat v moři. A nebo ti, kteří mají hrůzu ze žraloků, tyhle bazénky určitě ocení :-). Ale myslím, že v Egyptě je krásně všude, asi se nedá zachybovat s lokalitou, tedy pokud mluvíme o turistických oblastech…

Nevím, jestli jste také věděli, že pokud cestujete do oblastí Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba a nehodláte se zdržet déle jak 15 dní, nepořebujete platit víza. Do ostatních oblastí Egypta musíte. Tuším, že je to 25$ na osobu.

Byli jsme ubytováni v hotelu Domina Coral Bay Aquamarine. Upřímně bych ho hodnotila spíše třemi hvězdičkami. Vybavení je starší a opotřebované, ale když vezmu v potaz poměr ceny a kvality, tak bezpochyby paráda. Jídlo výborné, nejsme nijak nároční. Několik barů, nákupní možnosti, parádní diskotéka, vyhřívaný bazén a další. Ale recenzí k tomuto hotelu si může každý najít stovky na internetu.

Tato dovolená mě spíše přiměla se zamyslet nad něčím jiným. Pravdou je, že než jsme do Egypta odjížděli, rodina i kamarádi se děsili, že jedeme právě do Egypta.Jak je to nebezpečné a tak dále. Upřímně, začala jsem se trochu bát až po tom,co jsem si vyslechla několik takových poznámek od svého okolí. Jak snadno se dá člověk ostatními ovlivnit. A co potom médii, ale to je jiná kapitola. Avšak nečekala jsem, že zažijeme to, co jsme zažili…

Už když jsme vyjížděli autobusem z letiště v Šarm aš-Šajch, začínala jsem mít zvláštní pocit, že něco není v pořádku. Provoz žádný, prázdné cesty a ulice, spousta rozestavěných hotelů a všude klid. Ano, město připomínalo tak trochu město duchů, hotely poloprázdné či prázdné a obávám se, že tomu v jiných oblastech Egypta nebude jinak. Člověk si uvědomí, jak „malá“ skupina nějakých idiotů,kterým říkáme teroristi, dokáže totálně zlikvidovat celý stát. Stát, jehož ekonomika stojí na turistickém ruchu. A to vše se děje jen proto, že lidé mají strach cestovat. Samozřejmě to odnesou normální, pracující a slušní lidé, jako vždycky. Přitom je Egypt tak krásná země.

Opravdu smutný moment, který mě zasáhl byl, když jsem v malém obchůdku vybírala pohledy a pánovi povídám, že jsou ty pohledy všechny strašně staré a špinavé, proč si nenechá natisknout nějaké aktuální. On se na mě podíval a řekl mi, že by nechal natisknout nové pohledy, ale PRO KOHO? Zastyděla jsem se v tu chvíli sama nad sebou, že jsem se vůbec tak hloupě zeptala. Samozřejmě mi to bylo tak líto, že jsem jich nakoupila mnohem více než jsem chtěla a ještě i další věci. Bez komentáře.

Několik hodin jsme diskutovali s manažerem hotelu a dalšími zaměstnanci o celé situaci v Egyptě. Nerada bych zacházela do nějakých počtů a detailů, ale podle toho co říkal, ten pokles turistů v poslední době je třeba o 70%. Utkvělo mi v paměti to, že se manažer podivoval nad tím, jak je možné, že před revolucí, kdy ani podle místních nebylo v Egyptě bezpečno (jen se o tom tolik v médiích nemluvilo) byly hotely plné, ulicemi se skoro nedalo projít a teď , když je v zemi bezpečněji než tenkrát, zejí prázdnotou.

Turismus v Egyptě utrpěl asi hlavně kvůli pádu ruského letadla předloni na podzim. Rusům bylo doporučeno se raději rekreovat jinde, britské cestovní kanceláře začali rušit zájezdy do Egypta úplně, některé aerolinky přestali do Egypta létat a průšvih byl na světě. Ono když to tak shrnu, tak asi vlastně ani není tak nebezpečné dovolenou v Egyptě strávit, jako se tam dostat. Všude v Egyptě se setkáte s heslem, “ochrana našeho podmořského života a přírodního bohatství je pro nás velice důležitá, ale bezpečnost našich hostů je naší největší prioritou”. A jen tak mimochodem, teroristi jsou i v Evropě, tak proč se vlastně bát dovolené v Egyptě…

Rozhodně nemám v úmyslu nikoho nabádat, aby jel mermomocí na dovolenou do Egypta,samozřejmě existuje spousta jiných zemí a i v Čechách je nádherně. Ale sedět doma podle mě není řešením. Stát se může cokoli a kdekoli. Kolik se denně stane nehod na silnicích na celém světě a kolik při nich umírá lidí? A je toto důvodem pro nás nesednout do auta? Jen tak zběžně jsem ze zvědavosti projela statistiky na internetu a výsledek vás možná překvapí. Jízda autem je 62x nebezpečnější než cestování letadlem. Pravděpodobnost úmrtí v letadle je mizivá, ale protože letecké tragédie přitahují pozornost a jednoduše v jednom momentě zemře velký počet lidí, vyvolávají tyto katastrofy větší strach, než by měly. Ve skutečnosti však máte větší šanci, že vás trefí blesk(technet.idnes.cz). Říká se, že šance, že zahynete při teroristickém útoku je stejná, jako vyhrát hlavní výhru v loterii… Ale rozhodně to nechci zlehčovat ani podceňovat. Je strašné, co se kolem nás děje, to beze sporu.

Každý si to samozřejmě přeberte podle svého. Chtěla jsem se s vámi jen podělit o zážitek a svůj pohled na situaci. V Egyptě se mi líbí a ráda se tam určitě podívám znovu.A jednou z aktuálních výhod, ač je to ale vlastně dost smutné, je fakt, že dovolenou v Egyptě teď seženete neskutečně levně. 

Před cestou do Egypta doporučuji navštívit stránky ministerstva zahraničích věcí ČR a ověřit si aktuální doporučení Egypt aktuální doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *