Maledivy 2016

Maledivy jsou státem v Indickém oceánu, který se skládá téměř z 1200 ostrovů a ostrůvků,z toho je asi 200 obydlených. Je to nejníže položený stát na světě, s maximální nadmořskou výškou 2,5m. Obyvatelé jsou převážně muslimové. Jazykem je divehi (maledivština), ale domluvíte se téměř všude anglicky. Měnou je rufiya (rupie), ale platit se dá také dolarem. 1 maledivská rupie je 1,6 korun(březen 2016). Kromě turistického průmyslu je pro Maledivy důležitým sektorem rybářství a na některých ostrovech také pěstování ovoce a zeleniny,jako například na ostrově Thoddoo, který jsme spolu s ostrovem Rashdoo během naší dovolené navštívili. Ostrůvek Rasdhoo leží necelých 60km od hlavního města Male a Thoddoo necelých 70 km. Rychlým člunem (spead boat) z Male 1-1,5hod. 

Naše vysněná dovolená začala na letišti Ibrahima Nasira v sobotu v dopoledních hodinách, po absolvování 14-ti hodinové cesty, Dusseldorf-Moskva- Male. Z -7°C v Moskvě jsme se rázem dostali na 30°C, což byla neuvěřitelná facka :-). Ale už podle výhledu na moře z letiště jsme věděli, že jsme na tom správném místě. Nádherně azurové moře slibovalo dovolenou, která prostě musí stát za to! Za 1 dolar na osobu jsme se dostali vodním taxi do Male, které jezdí zhruba každých 10min. Původním plánem byla detailní prohlídka hlavního města, ale už po několika minutách jsme to jednoduše vzdali. Vedro,těžká krosna a víceméně velké, rušné město stále rozvojové země nás nijak zvláště neoslovilo. Za 2 dolary jsme se přesunuli taxíkem na druhou stranu města, kde se nachází přístav s odjezdem na oba z ostrovů, které jsme měli v plánu. S dopravou na jednotlivé ostrovy to není úplně jednoduché a je třeba si nastudovat předem. Spead boats a lokální ferry (převážně na dopravu zboží,ovoce, ale i osob) jezdí většinou pouze jednou denně a některé dny také vůbec.Další možnou dopravou je hydroplán, který si domluvíte na letišti, je to už dražší, ale musí to být neuvěřitelný zážitek. Ochutnali jsme jídlo v místním „Mekáči“, Marry Brown, nedaleko přístavu a také drink z kokosu, který byl dokonalý. Ve 4 hodiny odpoledne už jsme vyráželi rychlým člunem směr Rasdhoo. Cesta byla prvním parádním zážitkem. Přestože byly trochu vlny, kapitán s rychlostí rozhodně nešetřil. Bylo to opravdu zábavné a i v té rychlosti jsme zahlédli spoustu létajících ryb. Cena za transport rychlým člunem na Rasdhoo byla 40$ na osobu jedna cesta. Na Thoddoo z Male 50$.Pokud bychom například vyčkali na noční ferry Male- Thoddoo (denně o půlnoci),cena by byla kolem 10$ na osobu, ale časově asi 5 hodin cesty.

Přístav na letišti Ibrahima Nasira- Male
Male
Výhled z Marry Brown, Male

Rasdhoo

Na Rashdoo jsme dorazili něco po 5.hodině odpoledne. Ubytovali jsme se v hotýlku Rashdoo Beach Inn, se snídaní. Pokoj sliboval výhled z okna do zahrady,ale my pro jistotu neměli okno žádné :-). To je však jedna z věcí, kterými si rozhodně dovolenou nenecháme pokazit. Pokoj byl pěkný a čistý, tak jsme to ani neřešili. Jak pochopíte sami, až navštívíte lokální ostrůvky Malediv (bez luxusních resortů), lidé jsou moc milí, ale jaksi nepřemýšlí dopředu. Aby nalákali hosty, naslibují například krásný výhled z pokoje, ale už nepřemýšlí nad tím, že až tam dorazíte a nebudete mít okno vůbec, že se vám to asi líbit nemusí. Máte tam občas pocit, jako byste byli prvními zákazníky vůbec.Potkali jsme v tomto hotelu 2 Čechy, kteří měli „allinclusive“.Jejich vyprávění nám opravdu vyloudilo úsměv na tváři. Allinclusive spočívalo vtom, že jste si řekli, na co máte chuť a co byste chtěli například snídat,svačit, večeřet,… a oni pro to běželi do obchodu nebo do restaurace. Většina hotýlků má třeba jen 3- 6 pokojů, takže neočekávejte allinclusive jako třeba v Egyptě nebo v Turecku ve velkém resortu. I v dalších hotelech to fungovalo podobně, ale některé měly dokonce i svou kuchyň :-). Naštěstí nejsme nároční a dokonce nás fascinovalo, jak se snaží Vám splnit, co si přejete a vyjít Vám vstříc :-). Z počátku to chce trochu trpělivosti. Musíte vstřebat, jak přemýšlí a jak fungují, ale na to si zvyknete :-). Nesmíte jednoduše čekat na to,co Vám oni nabídnou a budou nabízet, protože oni čekají na to, že když budete něco potřebovat nebo chtít, tak si řeknete. A když si neřeknete o nic,tak také nic nedostanete :-). Většina ostrovů je připravena na turisty a mají vládou schválené „bikini beach“, kde se můžete koupat v bikinách. Na ostatních plážích se v plavkách koupat nemůžete (ženy jen v oblečení, muži v pohodě v plavkách) a věřte mi, že se na nich ani nebudete chtít koupat, až se dostanete k poslední části tohoto článku. Takže nemusíte být zklamáni a užívejte krásné uklizené bikini beach pro turisty. Podle jejich pravidel by ženy měly chodit oblékané tak, aby zakryly kolena a ramena. Prakticky ale většina turistek nosila normálně šortky a tílka, co jsme tak pozorovali a nikdo s tím zjevně problém neměl. Myslím, že místní chlapi právě naopak. Pokud však chcete respektovat a dodržovat jejich kulturu, vezměte si sukni pod kolena nebo tříčtvrťáky, leginy, tričko s rukávem nebo šátek přes ramena.

Rasdhoo Beach Inn
Banány

Rasdhoo je malý ostrov a má pěkně udržovanou bikini beach, která nabízí výhled na další ostrov a krásné šnorchlování. Nedaleko se nachází tzv PicnicIsland, kam si můžete objednat výlet loďkou, je to opravdu kousíček. Na Rasdhoo můžete během šnorchlování vidět útesové žraloky, my viděli jen jednoho malého,želvy, rejnoky, spoustu barevných rybek a pokud máte rádi potápění (diving), tak také žraloky kladivouny a nemusíte za nimi ani daleko. Jen pár desítek metrů od břehu za korálovým útesem v hloubce. Několikrát jsme šnorchlovali naokraj útesu. Ta hlubina do které jsme hleděli v nás budila respekt a neustále jsme očekávali, kdy se tam nějaký ten žralok objeví. Ačkoliv to by se považovalo spíše za štěstí nějakého velkého spatřit jen během šnorchlování, ale rádi jsme tento zážitek vynechali :-), spokojili jsme se s metrovým miminkem útesového žraloka, kousek od břehu.  

Na tomto ostrově je několik restaurací, ceny i nabídka jsou vesměs podobné všude. Najíte se dobře a ceny nejsou vysoké. Přibližně 4-5dolarů za oběd. Nenechte si také ujít jejich čerstvé ovocné džusy! Na Rasdhoo naleznete dokonce i bankomat, na Thoddoo není.  

Rasdhoo
Pláž Rasdhoo
Pláž Rasdhoo
Ještěrka

Thoddoo

Z Rasdhoo na Thoddoo se dostanete lokálním ferry za cca 3 dolary na osobu. Vyráží denně v 15hod a cesta trvá necelé 2 hodiny, záleží na počasí. Thoddoo je odhadem 3x větší než Rasdhoo a hlavním zdrojem obživy místních je pěstování ovoce a zeleniny. Zejména vodní melouny, papaja, okurky, lilek,cukety a další. Není zde tolik turistů a to bylo to, co jsme hledali. Ubytovali jsme se v Serenesky guesthouse, v pokoji opět „s výhledem do zahrady“- tentokrát měl alespoň 2 malá okénka :-), ale zahrada zase nic:-). Manažer hotelu nás seznámil s časem snídaní, obědů a večeří. A že jelikož máme allinclusive, tak si můžeme říct o cokoli během dne :-). Dokud byla v hotelu ubytovaná skupina Rusů, byl během obědů a večeří připraven bufet (1 hlavní jídlo, polévka, salát, ovoce), ale fungovalo to opět tak, že jsme si mohli vybrat i z menu nebo si vymyslet jídlo, na které máme chuť, pokud kuchař měl ingredience. Časem jsme si to nastavili tak, že kuchař přišel rovnou za námi ke stolu, když jsme přišli a pobavili jsme se, co má zrovna čerstvého a co bychom si dali. U Aleše vítězilo kuřecí kari a u mě steaky z tuňáka s“papadem“ („papad“ je něco jako velké chipsy a bylo to skvělé!). Ovocných džusů jsme denně vypili mraky, ty byly opravdu vynikajicí. Hlavně ten z papaji :-).

Thoddoo
Zelenina

Bikini beach ostrůvka Thoddoo je doslova pohádková. Sice poměrně daleko od vesnice (asi 10-15min procházkovou chůzí), ale stojí za to. Odpočinout si můžete v houpacích sítích ve stínu palem a keřů nebo si najít svůj privátní koutek na sluníčku. Nečekejte převlékárny ani záchodky a už vůbec né nějaký bar… Pokud si však objednáte pobyt s allinclusive, hotely nabízí po domluvě dovoz jídla na pláž, takže ani nemusíte přes den zpět do hotelu. Nedaleko od pláže jsou korálové útesy, kde můžete spatřit želvy nebo pozorovat různě zbarvené rybky. Ale co se šnorchlování týče, je Rasdhoo určitě rozmanitější. Na okraji korálového útesu můžete brzy ráno sledovat manty, které připlouvají za potravou, což je neuvěřitelný zážitek. Zaplatili jsme si výlet se zkušeným místním, který věděl, na kterých místech je hledat. Jsou nádherné,ladně proplouvají kolem Vás a pokud nezmatkujete a nehýbete se, přiblíží se až do Vaší těsné blízkosti. Trochu nás vystrašil náš průvodce před samotným výletem, neuměl totiž moc anglicky. Povídal nám, že pokud budou ty manty“friendly“ (přátelské), tak že poplavou kolem nás a pokud nebudou“friendly“, tak poplaveme my pryč… Tak zněla instrukce před seskokem do vody… to nás trošku zarazilo a rukama nohama jsme se pídili k tomu, co to znamená, když nebudou „friendly“, jestli jsou jako nebezpečné nebo jak to myslí :-). Nakonec jsme se dobrali k tomu, že když nebudou „friendly“, tak že poplavou hned pryč a my je neuvidíme…Naštěstí byly „friendly“ 🙂 a my měli dostetek času si je dobře prohléhnout. Avšak největší zážitek jsme měli z výletu za rybařením, který jsme si zopakovali hned 2x, jelikož to bylo skvělé. Vyráželo se malou loďkou v 17:30 za korálový útes se dvěma místními rybáři. Z loďky jsme během lovu „na pytlačku“ sledovali západ slunce a také proplouvající hejno delfínů, na které jsme měli zrovna štěstí. Takže až trochu moc romantiky :-), nádhera.Nepoužívají normální pruty, na které jsme zvyklí. klasická pytlačka, silný vlasec a velké háčky. Jako návnada chobotnice a makrela. Několikrát jsme měli na háčku opravdu velké ryby, které i tak silný vlasec přetrhly. Ani radši nechci vědět, co to kolikrát bylo, naštěstí byla tma. Jen měsíc a hvězdy zářily na nebi bez mráčků. Temné moře a ticho, které bylo narušováno jen občasným výskokem a plesknutím nějaké ryby v dáli bylo uklidňující…. Když jsem si tak v duchu porovnala svou práci v kanceláři, shonu a často stresu s jejich způsobem života, tak i s tím málem, co na ostrově mají, jsou vlastně šťastní a nevšimla jsem si, že by si někdo z něčeho dělal starosti nebo spěchal. 

Pláž Thoddoo
Pláž Thoddoo
Manta
Želva

Co je dalším nádherným zážitkem je světélkující plankton na Maledivách. Pokud máte štěstí a je v noci opravdu tma, třeba nov nebo zrovna zataženo, uvidíte při rozvíření vody svítící plankton. Měli jsme to štěstí během druhého výletu za rybařením. V čase po západu slunce, než vyšel měsíc, kolem 19:45. Během jízdy motorovou loďkou, která vytvářela vlny po obou stranách nás provázely stovky světýlek jako světlušek. To samé můžete vidět při nočním koupání nebo jen víření vody nohou nebo rukou. Někdy můžete spatřit ozářenou celou pláž tímto planktonem, pokud máte opravdu štěstí. To je většinou v květnu, jak jsme se dozvěděli od místních. Květen je však jedním z měsíců spolu s červnem, kdy nejvíce prší.

Rybaření
Rybaření
Rybaření
Rybaření- Tu Zlatou rybku jsme možná měli pustit…..:-)

K suchozemské fauně Malediv neodmyslitelně patří gekoni, ještěrky a chameleoni.Uvidíte je skoro na každém kroku. Také jsme každý večer sledovali obrovské netopýry, plachtící po obloze, kteří se naštěstí živí ovocem :-). Několik druhů ptáků, myši a pár koček. Psy na ostrovech nenajdete a nesmíte si svého domácího mazlíčka ani vzít s sebou na dovolenou. Stejně tak jako dovoz alkoholu,pornografie (=i magazín s dívkami v plavkách nebo spodním prádle :-)) a drog jsou psi na Maledivách zakázáni. Alkohol seženete jen v luxusních resortech a ani turisté si ho nemohou dovézt, je na letišti zabaven. Avšak všude funguje nějaké to „šméčko“, jak jsme se přesvědčili a můžete si například koupit 0,5l vína od místních (dostanete ho v PET lahvi od vody) přibližně za 35 dolarů, pokud si vytvoříte dobré vztahy, tak i levněji :-). To nás rychle chuť na víno přešla :-). Dostali jsme ho od manažera hotelu jako pozornost jeden večer a musím přiznat, že to bylo přesně to, co mi na dovolené po večeři k té pohodičce prostě chybělo :-). Vychlazené pivo nebo víno… Pivo seženete v obchodě jen nealkoholické a ještě k tomu ochucené, takže je to jako limonáda.

Chameleon?
Mladé papaji
Příroda

Plusy a mínusy Malediv

Maledivy mají krásné pláže a nádherné azurové moře s rozmanitým podmořským životem. Na výběr máte z mnoha ostrovů. Pokud seženete levnou letenku,ubytování včetně jídla vyjde cenově příznivě, což nikdo od Malediv nejspíše neočekává, jelikož si každý představí resort s těmi domečky na vodě :-). Pro více info si určitě napište, ráda poradím. Doporučuji například dovolenou, kdy navštívíte Rasdhoo, Thoddoo a Ukulhas. Tyto ostrovy nejsou od sebe daleko a funguje mezi nimi ferry. Ukulhas znám jen z vyprávění a to stručně. Je mnohem menší než tyto 2, díky tomu čistší, ale je na něm hodně komárů. Za sebe mohu porovnat Rasdhoo a Thoddoo a Thoddoo pro mě měl to pravé kouzlo. Byla to moje zatím nejhezčí dovolená.

Pokud chcete zažít dovolenou „jako z katalogu“, s vodním bungalovem, je to opravdu drahá sranda, ale představit si to rozhodně umím :-).Na sledování žraloka velrybího je dobré si vybrat Ari Atol, jinak jsou výletyza ním časově náročné a drahé. 
Jelikož jsou Maledivy stále rozvojovou zemí, tak jako další země má problém s odpadem. Místní netřídí odpad a odhazují ho skoro všude, případně ho likvidují tím, že ho spálí. Dříve se na ostrovech používaly jen přírodní materiály, s příchodem plastů se život možná ulehčil v mnoha ohledech, alenikdo obyvatele pořádně nepoučil o tom, jak s tím odpadem zacházet.Že už se nemůže jen tak zahodit zpátky do přírody… Vláda Malediv připravuje projekt na hospodaření s odpadem, takže by se situace měla časem zlepšit (snad to stihnou, než Maledivy zmizí úplně z mapy světa, díky globálnímu oteplování:-/). Připravte se tedy na to, že uklizené jsou na ostrovech pouze pláže pro turisty. Pokud chcete naprosto čisto a luxus se vším všudy, zaplaťte si ubytování v resortu. Za noc ve vodním bungalovu, které jsou spojovány právě s Maledivy (všichni známe ty klasické poutače na Maledivy s luxusními chatkami navodě) zaplatíte třeba 1tis dolarů za noc. Tím však také přijdete o kulturu místních a neuvidíte, jak žijí.
Co také mohu doporučit je, vybrat si ostrovy vzdálenější od Male.V blízkosti Male se pohybuje spousta nákladních lodí a v moři je také více odpadků. 

Thoddoo

Did you like this article? Share it!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *